BACK

Bristol Hotel Virtual Reality Experience

In the late 19th century... The building where Pera Museum is located... We're on a virtual journey to Hotel Bristol...

  • Bristol Hotel Virtual Reality Experience 1
  • Bristol Hotel Virtual Reality Experience 2
  • Bristol Hotel Virtual Reality Experience 3
  • Bristol Hotel Virtual Reality Experience 4
  • Bristol Hotel Virtual Reality Experience 5
  • Bristol Hotel Virtual Reality Experience 6
  • Bristol Hotel Virtual Reality Experience 7
  • Bristol Hotel Virtual Reality Experience 8
  • Bristol Hotel Virtual Reality Experience 9
  • Bristol Hotel Virtual Reality Experience 10

Date

2019

Client

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü

ABOUT THE PROJECT

In the late 19th century... The building where Pera Museum is located... We're on a virtual journey to Hotel Bristol...

İstanbul’un 19. yy sonu önemli otellerinden biri olan Hotel Bristol dijital dünyada tekrardan canlandırılıyor ve sanal gerçeklik teknolojisi kullanılarak deneyime açılıyor.

Avrupa’dan gelen Orient Ekspres yolcularını ağırlamak için ilk otellerin inşaa edildiği bu dönemde; Bristol Oteli detaylı neo klasik cephesi, geniş giriş holü, mermer merdivenleri, farklı hobi odaları ve ayrı oturma düzenine sahip yemek salonu ile birinci sınıf hizmet veren bir otel olarak Fransız mimar Achille Manousso tarafından tasarlanmıştır. Günümüzde ise otelin teknik çizimi dışında iç mekâna dair herhangi bir imaj bulunamıştır.

Bu anlamda otel mekânının üretiminde aynı dönem otellerinde kullanılmış mimari üsluplardan, mobilyalardan ve objelerden yararlanılmıştır. Eklektik bir yapıya sahip olan dönem otellerinde Art Nouveau’dan Fransız Rokoko üslubuna, Barok çizgilerden Oryantalist obje ve desenlere kadar geniş bir skalada sahnelere rastlamak mümkündür. Orient Ekspres yolcularına bir batı doğu sentezi sunmanın ötesinde bir deneyime imkân veren bu melez mekânlar, ziyaretçilerine aynı zamanda sanatta, müzikte ve gündelik hayatın akışında farklı karşılaşmalar sunmuş ve bir çok anıya ev sahipliği yapmıştır.

Böylesine zengin kültürel bir havuzda yeni bir mekânı kurgulamak uzun süren araştırma süreçleri ve tartışmalar sonucunda gerçekleşmiştir. Öyle ki sanal dünyada yaratılan kurgusal mekânda kullanılan her materyalin ve objenin bir hikayesi vardır. Meşrutiyet caddesinin 19. yy sonu gündelik yaşantısına dair bir fikir sunan bu denemede; görselleştirmeler sanal dünya içerisine güncel teknoloji araçları kullanılarak yerleştirilmiş ve tüm detayları öne çıkarılmaya çalışılmıştır. Hazırlanan içerik ziyaretçileri mekanın içerisinde birebir olma hissi vermenin dışında, interaktif öğelerle hikayeleştirilerek döneme dair farklı temaslar kuran bir sanal gerçeklik deneyimi sunar. Fiziksel dünyanın bir uzantısı ve tahayyülü olan bu sanal mekânı Aralıktan Bakmak Sergisi boyunca deneyimleyebilirsiniz.

Project Manager 
Esra Akdere

Creative Director
Ayşegül Karaman

3D Visual Artist
Ümit Ertuğ

Game Developer
Safa İşeri, Ekin Küçük 

Special thanks to 
Mert Üçer, Lütfü Targaner, Ege Irmak